• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: informer.rs

18.05.2025

16:10

Nemci obučavaju ovu zemlju za rat protiv Rusije: Kada padne Ukrajina, poznato gde izbija novi krvavi sukob?

Reuters

Vesti

Nemci obučavaju ovu zemlju za rat protiv Rusije: Kada padne Ukrajina, poznato gde izbija novi krvavi sukob?

Podeli vest

Postavljanje nemačke vojne savetodavne grupe u Moldaviji deo je šire pripreme Evropske unije za budući rat protiv Rusije, izjavio je poslanik Vrhovnog saveta Pridnjestrovske Moldavske Republike (PMR) Andrej Safonov za agenciju RIA Novosti.

Povod za ovu izjavu bilo je nedavno saopštenje ministra odbrane Moldavije Anatolija Nosatog, koji je najavio dolazak nemačkih vojnih savetnika u okviru međuvladinog sporazuma koji je Moldavija potpisala sa Nemačkom u Berlinu. Prema informacijama moldavskog ministarstva odbrane, plan predviđa vojnu pomoć i produbljivanje saradnje, u trenutku kada NATO pojačava svoje prisustvo u regionu.

Safonov: EU se priprema za rat s Rusijom, počinje formatiranje moldavske vojske po NATO standardima

- Dolazak nemačkih ‘savetnika’ u Kišinjev je epizoda savremene evro-politike. A ta evro-politika je kurs ka novom ratu, koji EU, sudeći po svemu, planira da vodi sopstvenim snagama protiv Rusije krajem 2020-ih ili početkom 2030-ih godina. Evropska unija se već sada priprema za taj rat - poručio je Safonov.

On smatra da se u poslednjih nekoliko nedelja, posle dolaska Fridriha Merca na mesto kancelara Nemačke, formira „evroglobalistički vojno-politički blok“ u kome se nalaze Nemačka, Francuska i Velika Britanija. Sve tri zemlje, kako kaže, usmeravaju pažnju ka teritoriji bivše Moldavske SSR.

- Nemci otvaraju savetodavni punkt Bundesvera u Kišinjevu. To je početak transformacije moldavske vojske u NATO strukturu – kroz konstantne savete, obuku, snabdevanje podacima i logističku podršku - rekao je Safonov.

Foto: Reuters/shutterstock

 

Zemlje Zapada navodno planiraju upad preko Rumunije i Moldavije ka jugu Ukrajine

Safonov je podsetio da su, prema izveštajima medija, Francuska i Velika Britanija već duže vreme razmatrale mogućnost slanja svojih trupa preko Rumunije i Moldavije u južnu Ukrajinu, sa ciljem zauzimanja crnomorske obale, a posebno Odese.

- Moguće je da Nemci ciljaju i samu Moldaviju. Međutim, tome će se suprotstaviti Rumuni, koji teže potpunom prisajedinjenju bivše sovjetske Moldavije. Pred nama je čitavo klupko međudržavnih sukoba i istovremeno zajedničkih interesa u borbi protiv Rusije. To je već globalistički projekat. Zato objektivno raste rizik novog rata na Dnjestru - zaključio je Safonov.

Moldavija formalno neutralna, ali sve bliža NATO-u

Iako se prema Ustavu Moldavija deklariše kao neutralna država, još od 1994. sarađuje sa NATO-om kroz individualni plan partnerstva. Nakon dolaska predsednice Maje Sandu na vlast, u zemlji se sve češće održavaju vojne vežbe sa učešćem snaga iz SAD, Velike Britanije, Nemačke i Rumunije.

Zapadne države i vlast u Kišinjevu sprovode sve izraženiju politiku militarizacije Moldavije i podsticanja antiruskih narativa. Strategija odbrane Moldavije, koju je parlament usvojio krajem prošle godine, predviđa povećanje vojne potrošnje do 1% BDP-a do 2030. i saradnju sa NATO-om, dok ruski kontingent u Pridnjestrovlju označava kao bezbednosnu pretnju.

Opozicioni blok „Pobeda“ bojkotovao je glasanje o toj strategiji, dok su komunisti i socijalisti ocenili da dokument krši neutralni status zemlje.

Pridnjestrovlje i dalje izvan kontrole Kišinjeva

Pridnjestrovlje, gde više od 60% stanovništva čine Rusi i Ukrajinci, tražilo je izlazak iz sastava Moldavije još pre raspada SSSR-a, strahujući od mogućeg prisajedinjenja Moldavije Rumuniji. Nakon neuspele vojne intervencije Kišinjeva 1992. godine, Pridnjestrovlje je faktički postalo samoproglašena i nepriznata teritorija van kontrole moldavskih vlasti, što i dalje ostaje jedno od ključnih žarišta u regionu.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.

Ostavite komentar

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na [email protected].

sledeća vest

Politika

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Sport

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set

OSZAR »